NeoVízia opäť prináša svetový trend. Precízne a šetrné implantácie keraringov pomocou femtosekundového laseru prinášajú pacientom s diagnózou keratokonus novú nádej na ešte lepšie videnie. „Keraringy dnes pomocou femtosekundového laseru implantujú špičkoví chirurgovia vo svete. Sme hrdí, že v NeoVízii máme pre pacientov k dispozícii ďalšiu technológiu na najvyššej svetovej úrovni," prezrádza MUDr. Adriana Smorádková - ktorá sa posledný februárový deň 2013 stala prvou ženou v slovenskej očnej chirurgii, ktorá implantuje keraringy pomocou femtosekundového laseru.
V septembri 2011 sme ako prvá slovenská očná klinika priniesli do praxe implantáciu šesťmilimetrových rohovkových prstencov. Keraringy dokážu nahradiť alebo oddialiť transplantáciu rohovky, ktorá bola donedávna jedinou možnosťou pre pacientov s degenetarívnym ochorením rohovky s názvom keratokonus. „Keraringy často predídu alebo aspoň oddialia transplantáciu rohovky. Upravia a vyrovnajú tvar rohovky, zjemnia jej zakrivenie a ako vedľajší efekt navyše zlepšia videnie. Po pár mesiacoch od implantácie zmiernia dioptrickú chybu a astigmatizmus," vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková, ktorá sa v NeoVízii venuje liečbe tohto ochorenia.
Posledný februárový deň 2013 sme metódu, ktorá zachránila na našej klinike zrak mnohým pacientom mohli vďaka novej investícii opäť vylepšiť. „Nová metóda celý zákrok zrýchľuje, zabezpečuje ešte dokonalejšiu presnosť, bezpečnosť a jemnosť. Femtosekundový laser nahrádza prácu mechanického noža. Otvor do tunela rohovky, do ktorého implantujeme samotný keraring, vykonáva pri tejto metóde už iba laser. Rohovkový tunel je vďaka práci femtosekundového laseru VisuMax od Carl Zeiss dokonale presný vo viacerých rovinách. Takú presnosť ruka chirurga nezaručí," vymenúva výhody svetového postupu MUDr. Adriana Smorádková. Za najväčší prínos pre pacienta považuje ´extrémne zlepšenie videnia najmä pri vysokých dioptriách´.
MUDr. Adriana Smorádková s Ladislavom Čúzym (33), prvým pacientom, ktorému sme na Slovensku implantovali keraringy pomocou femtosekundového laseru
Príkladom je Ladislav Čúzy (33), pacient, ktorý si inovatívnu technológiu vyskúšal ako prvý.
„NeoVíziu som vyhľadal kvôli laserovej operácii. Najmä pri športe som cítil rapídne zhoršovanie zraku, pripisoval som to však dioptrickej chybe. Myslel som si, že sa mi skrátka zvyšujú mínusové dioptrie. O tom, že trpím degeneratívnym ochorením rohovky, keratokonusom, ktorý mi spôsoboval slabé videnie, som až do návštevy NeoVízie nevedel. Doktorka Smorádková mi ochorenie diagnostikovala v pokročilom treťom štádiu. Vysvetlila mi, že o nejaký čas mohlo prepuknúť do fatálnych následkov." Zo zákrokom neotáľal. „Prebehol bez problémov, pani doktorka bola perfektná," spomína na implantáciu keraringov pomocou femtosekundového laseru Ladislav.
„Implantácia keraringov pomocou femtosekundového laseru dokáže upraviť rohovku tak, že sa pacientovi výrazne zlepší dioptrická chyba. U Ladislava sme dosiahli implantáciou keraringu pomocou femtosekundového laseru vynikajúci výsledok. Očakávali sme zníženie o 4 - 5 cylindrov. Pred operáciou videl ľavým okom na 40 %, deň po operácii 70%. Z mínus 8 cylindrov mu ostalo deń po zákroku len - 1.5 a stav sa ešte môže upraviť," prezrádza MUDr. Adriana Smorádková, ktorá sa stala prvou slovenskou očnou chirurgičkou implantujúcou keraringy pomocou femtosekundového laseru.
Keraringy, ktoré chirurg implantuje pomocou femtosekundového laseru
Keratokonus - skrytá diagnóza dvadsiatnikov
Keratokonus, degeneratívne ochorenie rohovky, trápi najčastejšie mladých pacientov vo veku dvadsať až tridsať rokov a postihuje približne 0,5% svetovej populácie. „V NeoVízii sme však prekvapení častejšími nálezmi. Záchytnosť na našej klinike je výrazne vyššia v porovnaní so svetovým priemerom. Tvorí zhruba 4% všetkých pacientov. Vysvetľujeme si to tým, že na naše pracovisko sa obracajú pacienti, ktorí nenašli riešenie svojich problémov inde."
Keratokonus sa môže vyvíjať nepozorovane veľmi dlhý čas. Jeho charakteristickým príznakom je nepravidelné stenčovanie hrúbky a vyklenutie rohovky. Neskôr sa môže prejaviť astigmatizmom (nepravidelným zakrivením rohovky), ktorý nie je možné korigovať žiadnymi okuliarmi. „Keď stenčenie rohovky presiahne určitú hranicu, môže nastať opuch, poškodenie a ´rozmazanie ´ videnia, v niektorých prípadoch až jej pretrhnutie. Konečným riešením je transplantácia rohovky od iného darcu. Darcov však nie je dosť a imunitný systém pacienta nemusí cudziu rohovku prijať," vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková.
Štandardnou liečbou boli donedávna tvrdé kontaktné šošovky, nie každý pacient ich však dokázal zniesť. Pokrok v očnej medicíne prináša pacientom s keratokonom novú nádej. „Kombinujeme viaceré kroky - pri takzvanej metóde CCL (Corneal Cross Linking) ožarujeme tkanivo rohovky ultrafialovým žiarením a podávame kvapky na spevnenie jej štruktúry. Tento postup sa využíva v menej pokročilých štádiách keratokonu. Možná je aj kombinácia s laserovou refrakčnou operáciou PRK. Neskôr nastupujú Keraringy alebo ich kombinácia s metódou CCL. Stabilizujú celkový stav rohovky a zlepšujú zrakovú ostrosť," dodáva lekárka. Implantácia pomocou femtosekundového laseru je už len najmodernejšou inováciou, ktorá pacientovi prináša nové benefity precíznosti, šetrnosti a lepšieho videnia.
Neustále inovácie
„Sme hrdí na to, že NeoVízia neustále sleduje súčasný vývoj moderných chirurgických trendov vo svete a zavádza ich do svojej lekárskej praxe. Aj vďaka tomu môžeme pacientom poskytovať každý deň to najlepšie z modernej očnej medicíny," dodáva očná lekárka.