Objednajte sa Opýtajte sa

8 RÁD, ako si správne vybrať multiokálne okuliare

25.08.2017
8 RÁD, ako si správne vybrať multiokálne okuliare

Sú šialene drahé, točí sa z nich hlava, pletú sa nohy na ceste po schodoch. Suseda si na ne nezvykla, kolegovi z nich je často zle. Aj vy ste si okolo nich vytvorili predsudky? Multifokálne okuliare sú opradené množstvom mýtov a poloprávd. Vieme, čo pri ich výbere nesmiete podceniť, aj to, či máte šancu si na zvyknúť alebo nezvyknúť.

1. Migrenici, pozor

Ak sa venujete prácam vo výškach a v každej sekunde si musíte byť istí svojim krokom, na multifokálne okuliare nie ste cieľovka. Nie sú vhodné ani pre častých migrenikov či ľudí, čo majú problém s krčnou chrbticou. „Pri multifokálnych okuliaroch sa musíte  naučiť viac natáčať hlavu, čo môže byť pri seknutej či zle fungujúcej krčnej chrbtici problémom. Migrénikom môžu navodiť stav, kedy im z okuliarov príde zle,“ vysvetľuje optička Zuzka Pisarčíková.  

2. Zabudnite na ne, ak bývate nervózni

Multifokálne okuliare nie sú vhodné ani pre ľudí, ktorí bývajú podráždení a nervózni.

„Pri multifokálnych okuliaroch potrebujete na začiatku dávku trpezlivosti a ochotu naučiť sa cez ne pozerať novým spôsobom,“ dodáva optometristka. 

3. Ocenia aj aktívni

... sa na vás hodí prívlastok „aktívny“. „Dokonale sadnú ľuďom, čo sa v práci od rána do večera nezastavia, potrebujú vidieť na všetky vzdialenosti. Ideálne sú aj pre ženy v domácnosti, ktoré sú vrtké a za deň sa venujú mnohým činnostiam.“ 

4. Najdôležitejší je správny výber optiky

„Najdôležitejší krok je správne si vybrať očnú optiku, všetko majú v rukách jej zamestnanci. Len vyškolení optometristi alebo optici dokážu multifokály dokonale nastaviť,“ zdôrazňuje K. Bašnáková a vie prečo. „Žiaľ, v mnohých optikách nepracuje kvalifikovaný personál, obyčajne ide o nevyštudovaných zamestnancov, ktorí len prešli sériou kurzov a školení. Špeciálne o multifokálnych sklách vedia málo,“ pokračuje optička. 

 

Optička certifikovanej optiky Očnej kliniky NeoVízia Zuzka Pisarčíková

Optička Zuzka Pisarčíková

5. Optik sa musí s vami veľa rozprávať

Výber a správne nastavenie multifokálnych skiel je hotová veda. „Optik sa mení na psychológa a detektíva. O zákazníkovi pred sebou musí zistiť, čo robí, akú náplň práce má jeho zamestnanie, aké sú jeho koníčky, ako presne namáha svoj zrak, či pracuje, pohybuje sa v zhoršených svetelných podmienkach. Až vtedy, keď dôverne spozná životný rytmus človeka pred sebou, dokáže mu správne vybrať sklá a nastaviť parametre multifokálnych okuliarov. Tomu prispôsobí celý proces výroby.“

6. Vydržte mesiac, kým si zvyknete

Obavy, že si na multifokálne okuliare možno nezvyknete, majú opodstatnenie. Proces adaptácie môže podľa optičky Zuzany Pisarčíkovej trvať jeden deň, ale ja jeden mesiac. „Skúšajte a vytrvajte. Pokiaľ nemáte istotu, začnite s ich nosením v domácom prostredí radšej ako v práci alebo za volantom."

7. Ak vám nesedia, vráťte sa do optiky

Ak sa s nimi ani po mesiaci nezžijete, vždy radíme vrátiť sa do očnej optiky, kde ste si ich kúpili. Očný optik môže skúsiť upraviť rám a sklon okuliarov. Prípadne posunúť ohniská, stredy zreníc, pomocou úpravy nosníkov. Navyše, mnohé firmy, ktoré vyrábajú multifokálne sklá, ponúkajú zákazníkom, ktorí si na ne nezvyknú, bezplatnú výmenu za bifokálne či samostatné, jedno ohniskové sklá,“ radí využiť to optička Z. Pisarčíková.

 Optička certifikovanej optiky Očnej kliniky NeoVízia Zuzka Pisarčíková

 

8. Pozor na lacné sklá z Ázie

Mnohé optiky spolupracujú s lacnými čínskymi výrobcami skiel. Z praxe vieme, že v týchto prípadoch sú reklamácie početné a ľudia si na nové sklá skutočne zvyknúť nemusia,“ vystríha K. Bašnáková. Lacné a nekvalitné materiály z Ázie môžu podľa nej vyvolávať aj alergie, alebo byť toxické.

No a navyše, cez nekvalitné sklá môžete horšie vidieť. „Keď optik používa sklá s nekvalitnými úpravami - hydrofóbna úprava proti prachu a nečistotám, úprava proti zahmlievaniu či úprava tvrdenia -, nositeľovi okuliarov tým automaticky zhoršuje kvalitu videnia. Aj lacná antireflexná úprava musí spĺňať požiadavky na dostatočnú životnosť. Pri nekvalitných sklách antireflex rýchlejšie popraská, čo samozrejme zhoršuje kvalitu videnia,“ vystríha optometristka Katka Bašnáková. Výber kvalitného európskeho výrobcu môže riziko vašich reklamácií znížiť.

Ako multifokálne okuliare fungujú?

Vysvetľuje optička Zuzana Pisarčíková z certifikovanej bratislavskej očnej optiky.

 

Multifokálne okuliare sú rozdelené na tri časti. Horná polovica slúži ako dioptria do diaľky, dolnou časťou sa zase človek pozerá do blízka. Presne medzi dioptriou do diaľky a do blízka sa nachádza stredová vzdialenosť. Vďaka nej pozeráte pohodlne na počítač, palubovku v aute, kuchynský či pracovný pult či na stredovú vzdialenosť.

Aby ste mohli pozerať na blízko, na počítač a do diaľky, musíte neustále hýbať hlavou a zaostrovať inou časťou skla. Základ je vedieť používať okuliarov. Ak sú okuliare správne vymerané, nie je dôvod, aby ste si nezvykli.

 

Operácia PRELEX vás zbaví okuliarov na čítanie aj do diaľky

Máte už nosenia okuliarov dosť? Ak zvažujete, že sa naopak, multifokálnych okuliarov zbavíte, riešením môže byť pre vás metóda PRELEX.

„Na zákrok sú vhodní všetci, ktorí nosia multifokálne okuliare, majú plusové dioptrie či cylindre,“ vysvetľuje primár bratislavskej očnej kliniky MUDr. Radovan Piovarči, ktorý operácie PRELEX na Slovensku naplno rozbehol.

Bezbolestná ambulantná operačná metóda je vhodná pre ľudí po štyridsiatke, ktorí sa chcú zbaviť okuliarov do blízka aj do diaľky súčasne. Počas operácie očný chirurg implantuje multifokálne alebo trifokálne vnútroočné šošovky. Pomocou nich je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií do blízka aj do diaľky. Trendom sú trifokálne šošovky. Poskytujú špeciálne pohodlie pacientom, ktorí pracujú dlhé hodiny na počítači a potrebujú perfektné videnie nielen na čítanie a do diaľky, ale aj na strednú vzdialenosť.

„Medzi pacientmi, ktorí sú vhodní a túžia sa už natrvalo zbaviť multifokálnych okuliarov a všetkých dioptrických problémov súbežne, máme veľa aktívnych či rekreačných lyžiarov, bežcov, terénnych motorkárov, cyklistov. Najmä ak radi cestujú do exotických krajín, okuliare či ich neustále striedanie ich dokáže veľmi otráviť. Ani multifokálne kontaktné šošovky nie sú ideálna alternatíva, z pacientov ich toleruje iba málokto. Chcú sa opäť cítiť ako za mlada a opäť si užívať život slobodne. Opäť mať zrak, ktorý bez okuliarov uvidí na blízko, na stred aj do diaľky či na druhú stranu ulice,“ dodáva lekárka MUDr. Adriana Smorádková.