Presbyopia (starozrakosť) je zhoršenie zraku na čítanie po 40. roku života. Hoci sme celý život okuliare nosiť nemuseli, po štyridsiatke sa bez nich nezaobídeme. S pribúdajúcim vekom totiž strácame schopnosť zaostriť na bežnú vzdialenosť pri čítaní.
V mladom veku je očná šošovka veľmi pružná a ľahko mení tvar, čo umožňuje bez problémov zaostriť na rôzne vzdialenosti, a to aj na predmety nachádzajúce sa veľmi blízko (tento proces sa nazýva akomodácia). S vekom sa však vlastnosti šošovky menia a jej pružnosť sa postupne znižuje, takže čím bližšie sa predmet nachádza, tým ťažšie sa naň zaostruje.
Presbyopia sa objavuje medzi 40. až 45. rokom veku – záleží to od toho, aký je zrak pred vznikom presbyopie. Nakoniec sa jej ale nikto nevyhne. Pri ďalekozrakosti sa prejavuje skôr, pri krátkozrakosti sa naopak objavuje neskôr. Vadu a stupeň nevyhnutnej korekcie zistí očný lekár pri bežnom vyšetrení. V štyridsiatich rokoch väčšinou nameria +0,5 D, v päťdesiatich rokoch približne +1,5 D a v šesťdesiatich rokoch +2,5 až +3,5 D. Okolo 60. roku veku presbyopia vrcholí, zvyčajne sa stabilizuje a ďalej sa už nezhoršuje.
Presbyopia predstavuje neschopnosť zaostriť na bežnú vzdialenosť pri čítaní. Spočiatku zvyčajne postačí text pri čítaní oddialiť a držať ho vo vzdialenosti dĺžky paže. So zvyšujúcim sa vekom sa problémy stupňujú a pridávajú sa aj problémy s videním na počítač či na dlhšie vzdialenosti. Môžu sa objaviť aj tzv. astenopické problémy, napríklad únava a bolesti očí, akoby zahmlené videnie a bolesti hlavy.
Ľudia postihnutí starozrakosťou korigujú chybu najčastejšie okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Vzhľadom na to, že sa často súčasne zhorší i videnie na stredné vzdialenosti a na diaľku, je potrebné zaobstarať si okuliare alebo šošovky, ktoré zaistia videnie na rôzne vzdialenosti. Nevyhnutné sú preto i viaceré okuliare s rôznymi sklami, ktoré ľudia striedajú podľa potreby. Ideálnym riešením sú v tomto prípade okuliare s multifokálnymi sklami, ktoré kombinujú šošovky s rôznou optickou mohutnosťou umožňujúce ostré videnie na všetky vzdialenosti. Vhodné sú tiež multifokálne kontaktné šošovky, je však treba si na ne zvykať už od raných štádií starozrakosti.
Rozlúčiť sa s multifokálnymi okuliarmi je možné, a to vďaka bezbolestnej metóde PRELEX.
Overeným a bezpečným riešením so stabilným výsledkom je zákrok PRELEX. Nelaserová operácia spočíva vo výmene pôvodnej ľudskej šošovky za umelú multifokálnu vnútroočnú šošovku, ktorá je natrvalo naimplantovaná (vsadená) do oka. Pri zákroku PRELEX je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií a zbaviť sa tak závislosti na okuliaroch. PRELEX je bezbolestná a veľmi rýchla metóda - prebieha len niekoľko minút. Jej ďalšou výhodou je, že pacientov s implantovanou umelou šošovkou v budúcnosti nepostihne sivý zákal a tiež riziko vzniku záchvatovitého zeleného zákalu je oveľa nižšie. Odporúčame ho pacientom, ktorí sú postihnutí veľkým počtom dioptrií s geneticky daným rizikom vzniku sivého a zeleného zákalu.
Cenu zákroku nájdete v našom cenníku. Presné informácie ohľadne ceny sa dozviete po absolvovaní vyšetrenia. Zákrok PRELEX si môžete vziať aj na bezúročné splátky.
Zvažujete operáciu očí? Objednajte sa a dohodnite si vhodný termín na vstupné vyšetrenie s našimi koordinátorkami.